Hormonální jóga není jen o hormonech, protahuje celé tělo, přináší vitalitu a duševní pohodu

Hormonální jóga je ucelená jógová sestava, která přirozenou cestou harmonizuje hormonální systém. Původně byla vytvořena pro ženy v menopauze, aby jim pomohla od jejích doprovodných příznaků jako jsou návaly, migrény aj. Později se ukázalo, že pomáhá i mladší ženám např. při nepravidelné, příliš silné nebo chybějící menstruaci, při polycystických vaječnících, při problémech se štítnou žlázou nebo s otěhotněním.
Jak už sám nadpis napovídá, účinky sestavy jsou ale daleko větší. Vedle harmonizace hormonálních hladin, cvičení hormonální jógy na fyzické úrovni protahuje tělo, pomáhá správnému držení, posiluje svaly a kosti. Na psychické úrovni sestava pomáhá udržovat emoční rovnováhu, je velmi účinná při stresu. A v neposlední řadě Vám hormonální jóga přinese vitalitu a duševní pohodu.

Její autorkou je jógová terapeutka a psycholožka z Brazílie Dinah Rodrigues, která je zároveň jedinou školitelkou lektorek hormonální jógy na světě. Dokonce školila hormonální jógu i v kolébce jógy v Indii. Sestavu vytvořila ve spolupráci s uznávanými jógovými mitry, fyzioterapeuty a lékaři. V sestavě se používá dynamické břišní dýchání, dále tibetské techniky práce s energií a relaxace typu jóga nidra.

Když jsem říkala svému tehdejšímu gynekologovi, že zkusím "léčit" polycystické vaječníky hormonální jógou, usmál se a říkal, že mám na experimentování ještě pár let čas. Když jsem přišla po třech měsících cvičení těhotná, tak jen konstatoval, že vaječníky jsou zcela v pořádku a já těhotná. Cvičení mě nabíjelo energií, bolesti zad, které jsem občas při tehdejším sedavém zaměstnání pociťovala, zmizely.

Po těchto pozitivních zkušenostech s hormonální jógou jsem se rozhodla ji předávat ženám dále. Absolvovala jsem lektorský kurz hormonální jógy přímo u Dinah Rodrigues a musím přiznat, že to byl velmi silný zážitek - vidět dámu v pokročilém věku pozitivní a plnou energie, která „vyšvihne“ svíčku jako by nic.

Myslím si, že by o sestavě hormonální jógy měla vědět každá žena. I když Vás název třeba hned neosloví, nastane nějaká životní etapa, kdy její cvičení velmi oceníte (např. při problémech s otěhotněním, po porodu, v menopauze, při stresu či špatném psychickém rozpoložení…). Kdybych mohla, zavedla bych povinné informování o existenci tohoto cvičení na gynekologii. Možná by bylo účinnější místo velmi rozšířeného užívání hormonální antikoncepce téměř na vše, vědět i o tom, že při některých problémech může velmi účinně pomoci hormonální jóga.

Mám zkušenost, že cvičení tohoto druhu jógy baví jak ženy, které nemají s jógou zkušenost, tak pokročilé jogínky. Kurzy hormonální jógy vedu zejména ve Středních Čechách (např. Sedlčany, Příbram, Dobříš, Milevsko, Votice, Benešov u Prahy) a na Šumavě, kterou mám velmi oblíbenou. Pokud byste chtěly pro sebe a své zdraví něco udělat, moje doporučení asi tušíte - cvičit hormonální jógu :-).

www.joga-pro-zeny.cz
Zpět...
Nastavení cookies | Zpracování osobních údajů | Zpracování cookies