Problém zvaný diastáza (břišní rozestup)

Jste již více jak půl roku po porodu a stále máte bříško jako těhotná? Příčinnou může být diastáza.
Diastáza neboli nepřirozený rozestup pravé a levé poloviny přímého břišního svalu od linea alba (střední linie) vzniká větším než únosným vnitrobřišním tlakem. 
Mnoho lidí ani netuší, že diastázu má. Možná vás překvapí, že se objevuje i u štíhlých jedinců (např. u modelek), jedinců, kteří tráví hodně času v posilovně nebo u těch, kteří dlouhé hodiny vysedávají shrbení u počítače, a mají tak nedostatek zdravého přirozeného pohybu.

Často diastáza trápí maminky po porodu. Ne všechny maminky ví, že nějakou dobu po porodu stejně jako během třetího trimestru těhotenství je diastáza fyziologická. Miminko se vyvíjí v bříšku 9 měsíců a zhruba 9 měsíců může trvat, než se vše vrátí zpět do původního stavu před těhotenstvím. Diastáza by ale měla mít po porodu tendenci se zmenšovat, obvykle se stáhne do 6 měsíců po porodu.
Ze seminářů týkající se diastázy mám zkušenost, že maminky po porodu se většinou chtějí vrátit zpět do formy velmi rychle, protože je trápí rozvolněné a větší bříško (mnohdy ani netuší, že nějaká diastáza existuje). První řešení, které většinu z nich napadne, je zpevnění břicha intenzivním a nevhodným cvičením (např. sedy lehy, prkna). Toto cvičení ale bohužel ještě více zatíží již přetížený přímý břišní sval a může přispět ke zhoršení stavu, k fixovaní diastázy.
Důležité je vnímat tělo jako komplexní systém, kde vše souvisí se vším. Velmi účinné je provádění jemnějších a šetrnějších cviků, které propojí hluboké svaly od chodidel až po temeno hlavy. U cvičení je pak velmi důležitá kvalita provedení nikoli kvantita. Mimo samotné cvičení je třeba si také všímat nastavení těla, způsobu dýchání a pohybových návyků v průběhu běžného dne a ty špatné návyky napravovat.

Proč může být diastáza problémem? Při rozestupu břišních svalů nefunguje břicho jako opora pro páteř. Když pomineme estetické hledisko, je zde riziko vzniku pupeční kýly, výhřezu plotének a často se objevují bolesti zad.
Pokud je diastáza větší, jako poměrně jednoduché řešení se může jevit „pouhé“ sešití svalů operačně. Ale i před samotnou operací je vhodné cvičit, a zlepšit tak aktivitu svalů břišní stěny. Ne vždy je ale operace nutná a je dobré si také uvědomit všechny následky, které s sebou operace přináší. Jizva pracuje celý život a svaly se operací „nezfunkční“, spíše naopak.
Naše tělo je chytré a často si dokážeme pomoci sami. Pokud se přikláníte k této druhé variantě, jste srdečně zvány na workshop „S jógou na diastázu“. Na workshopu si ukážeme, jak diastázu poznat, naučíte se účinné cviky k zacelení břišního rozestupu. Dále se dozvíte, jak správně držet tělo, jak využívat potenciál svalů pánevního dna, jak sedět, jak stát, dýchat a využívat tak optimálně bránici – náš hlavní dýchací sval a součást hlubokého stabilizačního systému. Také si povíme jednoduché tipy, které lze zařadit do běžného dne.

www.joga-pro-zeny.cz
Zpět...
Nastavení cookies | Zpracování osobních údajů | Zpracování cookies